KilitliForum Kuralları !!!

Yazar
Galadriel
Yönetici
  • Tüm Mesajlar : 135
  • Puan Toplamı: 67
  • Ödül-Puan Toplamı: 0
  • Katılım: 2013/10/03 01:41:10
  • Konum: Kocaeli
  • Durum: çevrimdışı
2013/10/28 15:34:41 (permalink)
4.17 (6)

Forum Kuralları !!!

 
1. Merlin'in Kazanı forumları, oyun ve teknolojileri üzerine kurulu bir forumdur. Forumlarımızda T.C. yasalarına aykırı mesaj atmak ve tartışmaya açık olan her türlü siyasi, dini ve ırkçılık içeren konular ile argo, müstehcen yayımlar ile illegal konuları içeren yazıların yazılması, bahsi geçmesi veya ima edilmesi kesinlikle yasaktır. Tabii ki buna Dini Günlerimiz (Kandil ve Bayram Günleri Kutlamalarımız) dahil değildir.

2. Yasalara uygun olmayan içeriklerin (Kopya CD/DVD, film, oyun, müzik, porno vs. gibi korsan medyaların ve oyun/program ile ilgili crack ve serial gibi paylaşımların) paylaşılması, bahsi geçmesi, bu dosyalar ve uygulamaları barındıran çeşitli “Warez” kaynaklarının linklerinin verilmesi de kesinlikle yasaktır.

3. Forumdaki tüm ileti ve başlıkların sorumluluğu yazan üyeye aittir. Yazılanlardan dolayı Merlin’in Kazanı sitesi, forum yöneticileri ve görevlileri hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz. Telefon numaralarının ve forum haricinde kullandığınız e-postalarınızın forum içerisinde açıkça verilmemesi sizlerin menfaati icabıdır. (Spam ve hack olaylarının gerçekleşmemesi açından). Forumda şahsi bilgilerin de paylaşılmaması gerekmektedir. (Açık adres vs.). Aksi halde doğabilecek zararlardan Merlin’in Kazanı sorumlu tutulamaz.

4. Farklı bir sitenin reklamının yapılması, o sitede yer alan konu ve malzemelerin reklam amacıyla Merlin'in Kazanı forumlarına taşınması ve bu yöntemle üye çekilmeye çalışılması kesinlikle yasaktır. (Turnuva gibi oyuncuları bir araya getiren ve birbirleriyle rekabet ortamı oluşturulmasını sağlayan organizasyonlar hariç). Bu gibi turnuvaların da kâr amacı gütmemesi ve  sadece sportif açıdan yapılması gerekmektedir. Yalnız bu turnuvalarda verilecek ödül (birincilik ödülü vs.) gibi sitemizle herhangi bir bağlantısı olmayan ödüllerin dağıtımı ve mesuliyeti ise tamamen turnuvayı düzenleyenlere aittir.  Herhangi bir aksaklıktan sitemiz sorumlu tutulamaz.

5. Forumda kullanılan dil üslubuna dikkat edilmeli; aşırı laubalilikten, saldırganlıktan, hakaret, tahrik ve diğer üyelerin şahsiyetlerini hedef alan tavırlardan kesinlikle kaçınılmalıdır. Buna dikkat etmeyen kullanıcılar görevlilerce önce uyarılacak, sorunun devam etmesi halinde ise ilgili üye  süresiz olarak forumdan men edilecektir.

6. Yararlı olabileceğine inandığınız konuları forumlarımızda açarken, kaynak sitenin ilgili linki mutlaka eklenmeli ve bizlerin de üzerinde hassasiyetle durduğu "emek hırsızlığına" meydan bırakacak hiçbir alıntı yapılmamalıdır. Unutmayalım ki başka sitelerden kaynak vermeden alınan her yazı, o siteye emek vermiş bir çalışanın emeklerini hiçe saymaktır. Oyun, oyun teknolojileri ve platformları gibi başlıca konularda bakmanız gereken ilk kaynak, Merlin'in Kazanı sitesi ve forumlarıdır. Açılan konu, Merlin'in Kazanı sayfalarında yer alıyor ama buna rağmen farklı bir siteden aynı konu buraya taşınıyorsa, bu başlıklar görevliler tarafından nedeni belirtilerek (örneğin: Sitemizde bulunan linki verilerek) düzenlenecek veya tamamıyla silinecektir.

7. Yardım isteyeceğiniz veya hakkında konuşmak istediğiniz herhangi bir başlık açmadan önce, gereksiz tekrarları önlemek için, bu başlığın forumumuzda olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Böylece aynı amaca hizmet eden yeni bir başlık açmanıza gerek kalmaz. Her konu hakkında açılabilecek başlıklara uygun bölümler, forumumuzda yer almaktadır. Konu açarken bunu da göz önünde bulundurmanız, istenildiği anda tek ve doğru kaynaktan kolaylıkla bilgi bulabilmenize yarar sağlayacaktır. Yeni forumumuzda "Ödül Puanlı" başlıklar açabilir ve size en yararlı olan cevabı kendi belirlediğiniz "puan" ile ödüllendirebilirsiniz.

8. Forum başlıklarına fikir ve görüşlerinizle katkıda bulunurken, Türkçe’nin imla ve dilbilgisi kurallarına azami dikkat göstermeniz gerekmektedir. Bunun için: 
-Kelimeleri telaffuz ettiğiniz gibi değil, yazı dilinde yer alması gerektiği şekliyle yazmalısınız. Örnek: "yapamıyom" değil “yapamıyorum”. 
-Türk Alfabesi’nde bulunmayan “q,x,w " gibi harfleri Türkçe kelimelerde kullanmaktan kaçınmalısınız. 
-Cümleleri yarım bırakmamalı ve noktalama işaretlerine de mümkün olduğu ölçülerde ve bilginiz dahilinde dikkat etmelisiniz. Elbette ki  herkesin kültür seviyesi ve bilgi düzeyi bu yazdıklarımızı uygulamaya elverişli olmayabilir; ama elimizden geldiğince bu kurallara riayet ettiğimizde forumlarımızın çok daha seviyeli bir düzeye geleceği ise hepimizin malumudur. 
-İletinizdeki tüm harfleri büyük (buna başlıklar da dahil) ya da hepsini küçük yazmaktan kaçınmalısınız. Türkçe dil kurallarına aykırı olarak kendinize göre yazı stili yaratmak ve bunu forumda uygulamak kesinlikle yasaktır. (Örneğin: BeN bU oYuNu SeVmEdİm... Ya da, Bu Oyun Gerçekten Kaliteli Olmuş... gibi). Bu duruma, yazıları gereksiz yere ortalamak veya normal olarak yazılması gereken bir yazıyı "şiirsel" dediğimiz bir biçimde yazarak diğer üyelerimizin okumasını zorlaştıracak şekilde kendine özgün yazı stilleri de kullanmak forumun işlerliği açısından gereksiz ve yasaktır. Forum içeriğinde yöneticilerce ayarlanmış forum font ve boyutları haricinde de, yazıların gereksiz ve anlamsız bir şekilde değişik font ve boyutlarda yazılması gereksiz ve yasaktır. Bu gibi durumlarda üye bir kereye mahsus görevlilerce uyarılır ve bu durumun devam etmesi halinde de yazısını düzeltene kadar onay altına alınır.

9. "Flood", yani art arda mesaj yazmamaya özen göstermelisiniz. Yazdığınız mesajın ardından eklemek istediğiniz yeni bir şeyler varsa, önceki mesajınızı düzenleme yoluyla yeniden şekillendirebilirsiniz. Düzenleme süresi, yazıyı yazdığınız andan itibaren yarım saatlik bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşmelidir. Bu uyarının nedeni ise, o yazıya cevap veren diğer üyelerin yorum haklarını korumak amacıyla alınmış bir karardır. Herkes her istediği an yorumlarını değiştirdiğinde, yazının ilk şekline yorum yazan  onlarca üyenin yazıları, yazı baştan düzenlendiği için muallakta kalmaktadır.
 
10. Başlıklara verilecek cevaplar, elbette olumlu veya olumsuz olarak kendi fikirlerinizi içerecektir; ama yorumlarınızda gereksiz tartışmalara (münazaralara değil) sebebiyet verebilecek ve bir diğer üyenin üyelik haklarını zedeleyecek yorumlarda bulunmaktan kaçınmalı ve bu uğraşların, forum saadetinden çok, üyelere zarar verebileceğini de asla unutmamalısınız.  Unutmayınız ki, kimse bir diğerinin fikrini kabul etmek zorunda değildir. Bu sebepten, şahsi görüşlerinizi diğer üyelere "illaki benim dediğim doğrudur" şeklinde dayatmaktan sakınmanızda  forum işlerliği açısından daima yarar vardır ve forum ancak diğer üyelerin görüşlerine saygı duymak ve beğenmediğiniz yerleri makul sebeplere dayanarak eleştirmek  suretiyle gayesine ulaşabilir.

11. Forum hakkında her türlü şikayet ve önerilerinizi, forum görevlilerimize ve yöneticilerimize "özel mesaj" yoluyla iletebilirsiniz. Forum görevlileri bir bütündür ve onların da bağlı oldukları üst birimler bulunmaktadır. Eğer bir haksızlığa maruz kaldığınıza inanıyorsanız, diğer yönetici arkadaşlarımıza  "özel mesaj" yoluyla iletebilir ve sonuçlarını takip edebilirsiniz. Forum görevlileri hakkında şikayet ve istekleriniz ancak bu doğrultuda geçerlidir. Bu gibi konuları forumda tartışmaya açmak kesinlikle hoşgörülü olamadığımız bir durumdur ki, buna mahal verenlere de gereken yaptırımlar uygulanacaktır.

12. Üyelerin kullanacağı avatar ve imzaların, içerik ve boyut ebatlarının kurallara uygun olması gerekir. İlk maddede belirtilen ve yasak teşkil edebilecek tüm konular, aynen burada da geçerlidir. İmza konuları hakkında geçerli olan kurallar, ayrı bir içerik olarak belirtilecektir.

13.  Kurallar gerek duyulduğunda Merlin'in Kazanı yönetimince değiştirilebilir ve eklemeler yapılabilir. Merlin’in Kazanı forumlarına üye olan herkes, yukarıda yazılı olan kuralları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Kurallara uymayan üyeler hakkındaki gereken işlemler, görevlilerce yapılacaktır. Herkese iyi forumlar.

FORUM YÖNETİMİ
#1

0 Cevap Benzer Konular

    Hızlı geçiş:
    © 2017 APG vNext Commercial Version 5.5